برندسازی و برندینگ

برندسازی یا برندینگ عبارت است یک سازمان‌یافتگی اختصاصی برای یک کسب‌وکار که نشانگر اصالت و انحصار آن کسب‌وکار است. به بیان دیگر می‌توان برندینگ را به صورت ساده به صورت صفر تا ۱۰۰ یک کسب‌وکار انحصاری تعریف کرد.

برندینگ در برخی از کسب‌وکارها فرآیند بسیار پیچیده‌ای دارد. به گونه‌ای که می‌توان از بعضی از برندها به عنوان تجارتی موفق در صنعت جهانی نام برد.

برندینگ ۴ اصل بسیار مهم دارد که در صورت رعایت نکردن این اصول، برند شما موفق نخواهد بود.

  • تحقیق کردن
  • توسعه دادن برند و یا شفاف‌سازی کردن
  • طراحی کردن مشخصات برند
  • مدیریت دارایی‌ها برای برندسازی

فرآیند برندسازی به شما این امکان را می‌دهد که برند مورد نظر خود را با هدف و به منظور رهبری بازار شکل دهید. به عنوان مثال، شما با ساخت برند شرکت خود تصویری از برند شرکتتان را در ذهن مخاطب ایجاد می کنید. این کار شما را در فروش موفق خواهد کرد.

یکی از پروسه‌های موفق در برندسازی، مشخص کردن شکل و منظور برند مورد نظر است. شناسه یک برند موفق بستگی به چند مورد دارد که شامل:

پالت رنگ مارکت

استفاده از رنگ در ساخت برند بسیار حائز اهمیت است به طوری که می‌تواند ظاهر، احساس و درک شما را تغییر دهد ازاین رو شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پس انتخاب پالت مارکت دقت بالایی را طلب می‌کند.

تایپوگرافی

استفاده از حروف و اعداد در تایپ که شامل حروف، فاصله خطوط و … که طراح می‌کوشد با عوض‌کردن این گزینه‌ها، زبانی بصری برای تایپ به وجود بیاورد تا برندسازی انجام شود و برند در ذهن مشتری باقی بماند.

لوگو و تصاویر کلی

این بخش در واقع رقابتی بین شرکت‌ها در بحث گرافیک عکس و لوگو را دارد. هر عکس یا لوگویی که از لحاظ گرافیکی برتر است قطعا مورد توجه بیشتری قرار می‌گیرد.

برندینگ انواع مختلفی دارد که شامل:

لوگوی کالا

این نوع برندسازی نحوه ارتباط تصویر کالا با مشتریان را توصیف می‌کند. لوگوی کالاهایی که معروف هستند ارتباط بیشتری با مشتریان برقرار می‌کنند.

نام تجاری شرکت

نام تجاری هر شرکت متمایز از شرکت‌های دیگر است به طوری که مشتریان با شنیدن نام تجاری شرکت یاد محصول یا نوع برند می‌افتند.

خدمات تجاری

که شامل فروش است، باعث سود دهی بیشتر می‌شود.

برند شخصی

داشتن برند شخصی افراد که مشتریان را ترغیب به خرید محصول می‌کند، در واقع مشتری به خاطر نام آن فرد مشهور اقدام به خرید می‌کند.

هدف از برندینگ شامل، شناخت مشتری، برتری و رقابت داشتن با دیگر برندها، معرفی محصولات جدید و نوآوری، وفادارشدن مشتری، ایجاد اعتبار بین مشتریان و خرید آنلاین و پیشرفته است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.