CMS چیست؟

 CMS(Content Management System) یا همان سیستم کنترل و دسته‌بندی محتوا برای سهولت کار طراحان وب‌سایت بدون دانش برنامه‌نویسی، ساخته شده است.

سیستم مدیریت محتوا (CMS)

این سیستم همانطور که گفته شد برای کسانی طراحی شده است که می‌خواهند در اسرع وقت یک سایت منسجم و مرتب داشته باشند.

این درحالی است که این سیستم شما را وارد بازی پیچیده برنامه و کدنویسی سایت نمی‌کند و فقط به عنوان یک مشاور دست راست به شما خدمت می‌کند.

نحوه کار و خدمات این نوع سیستم‌ها به این روش است که می‌توانند فقط با توجه به خواسته شما چیزی را در سایت قرار داده یا بردارند که کد‌نویسی و برنامه‌نویسی سایت در پشت پرده به وسیله همین سیستم‌ها صورت می‌گیرد تا شما احساس راحتی کنید و فقط به پیشرفت فکر کنید و برنامه‌ریزی کنید.

خود سیستم‌های مدیریت محتوا نیز از دو قسمت داخلی تشکیل می‌شوند، CMS (Content Management System) و  CAD(Control delivery applicant) این دو قسمت را تشکیل می‌دهند.

CMS برای مدیریت و کنترل هرچه ساده‌تر سایت به کار می‌رود. ولی همانطور که گفته شد قسمت دیگری به نام CAD نیز وجود دارد که در قرار دادن محتوا در سایت و یا برداشتن و حذف کردن آن کمک می‌کند که شما را از قسمت فنی سایت به دور نگه می‌دارد.

کارهای اصلی سایت که به وسیله سیستم‌های مدیریت محتوا کنترل می‌شوند، عبارتند از:

 1. تولید محتوای وب‌سایت
 2. مدیریت و کنترل محتوای وب‌سایت
 3. انتشار مطالب و محتواهای مختلف در وب‌سایت
 4. نمایش کامل محتوا در وب‌سایت

انواع CMS ها

بهترین سیستم‌های مدیریت محتوا را در ادامه معرفی می‌کنیم:

 1. وردپرس (WordPress)
 2. جوملا (Joomla)
 3. دروپال (Drupal)
 4. نیوک (PhpNuke)
 5. تایپو۳ (TYPO3)
 6. فروشگاه‌ساز تومیتو کارت (TomatoCart)
 7. فروشگاه‌ساز پرستا شاپ (PrestaShop)
 8. فروشگاه‌ساز مگنتو (Magneto)
 9. فروشگاه‌ساز اپن کارت (OpenCart)

نتیجه‌گیری

به طور کلی ما نمی‌توانیم بگوییم که کدام سیستم مدیریت محتوا بهتر است و بیشتر جوابگوی نیازهای ما خواهد بود ولی با توجه به آمارها می‌توان تا حدی ثابت کرد که وردپرس در این میان نسبت به بقیه سیستم‌ها پیشروتر بوده و طیف گسترده‌تری از طراحان وب‌سایت‌ها در سراسر دنیا از این برنامه کمک می‌گیرند ولی هر برنامه‌ای باید با توجه به نیازهای وب‌سایت ما انتخاب و مورد استفاده قرار گیرد.

هر برنامه‌ای فقط جوابگوی نیاز‌های خاصی است ولی وردپرس در حال حاضر، تقریبا می‌تواند جوابگوی تمام نیازهای یک طراح وب‌سایت باشد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.